315023698 428139902802625 249375379563805846 n

Dobry Salon Groomerski

W dobie szybko rozwijającego się rynku usług dla zwierząt domowych nowe salony fryzjerskie dla psów powstają dosłownie jak grzyby po deszczu. Niestety nie we wszystkich usługi są świadczone na odpowiednio wysokim poziomie. Spróbujemy poniżej opisać jak powinien wyglądać taki modelowy przykład dobrego salonu groomerskiego do którego możemy oddać naszego pupila bez obaw oraz jakich miejsc powinniśmy unikać.

Dobra usługa to kompleksowa usługa.

Pielęgnacja psiej sierści to wieloetapowy proces. W najprostszym ujęciu polega na wykąpaniu psa, wysuszeniu go, a następnie na strzyżeniu, trymowaniu lub po prostu wyczesaniu. Niestety można się spotkać z miejscami, które nie chcą kąpać psów. Dosyć pokrętne tłumaczenia sugerują, że nie jest to konieczne. Potraficie sobie wyobrazić, że idziecie do fryzjera na upięcie kunsztownej fryzury, a on postanawia, że umycie waszych włosów nie jest konieczne? No właśnie… Kąpiel psa jest niezbędna, dzięki niej kolejne etapy pielęgnacji można przeprowadzić dużo delikatniej i sprawniej, a  co za tym idzie z mniejszym stresem dla waszego podopiecznego. Nie ma nic gorszego niż groomer, który szarpie się ze skołtunioną, brudną sierścią lub golący psa na ‘zero’, bo nie jest w stanie pracować z jego włosem. Pamiętajcie – rezygnacja z kąpieli to bardzo zły nawyk, którego jedynym celem jest możliwość upchnięcie większej ilości psów ‘na linii’ w danym dniu!

Dobrze ostrzyżony pies to nie pies ogolony na krótko.

Dobry salon groomerski pracuje z sierścią twojego psa, tak by uzyskać jak najlepszy efekt wizualny, a nie łapie za maszynkę i ‘jedzie na krótko’. Ponownie jak w powyższym akapicie, golenie psów na krótko jest złą praktyką. Pamiętajcie, że w okresie letnim, kiedy słońce mocno operuje wasze psy są szczególnie narażone na poparzenia słoneczne. Krótko ścięta sierść oferują bardzo ograniczoną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Niestety nie istnieją kremy z filtrem można łatwo zaaplikować na naszych czworonogach. Oznacza to, że ogolony pies może bardzo łatwo nabawić się poparzeń, a w efekcie długotrwałych ekspozycji na mocne słońce może się nawet nabawić dużo poważniejszych schorzeń.Tak krótka okrywa włosowa zaburza również termoregulację waszego psa, doprowadzając do szybszego przegrzania się organizmu. Niestety są na to narażone w szczególności małe rasy psów “ozdobnych”, ze względu na swoją popularność i co za tym idzie liczebność, ale również ze względu na małe gabaryty, mniejsza masa ciała = szybsze przegrzewanie się organizmu.  Pamiętajcie – golenie psów na krótko to zła praktyka, która ponownie przynosi tylko korzyść właścicielowi pseudo salonu groomerskiego.

W dobrym salonie pracują pasjonaci i miłośnicy psów.

O renomie i jakości salonu świadczą przede wszystkim ludzie jacy w nim pracują. Powinny to być osoby, które odbyły profesjonalne szkolenia pod okiem doświadczonych kolegów i, które wykazują odpowiednie podejście do zwierząt. Na stoły fryzjerskie często trafiając psy zalęknione, przejawiające problemy behawioralne czy agresywne. Dlatego tak ważne są wizyty zapoznawcze i odpowiednia praca z psem już od etapu szczenięcia (LINK). Odpowiednio przeszkolony pracownik powinien umieć radzić sobie z pielęgnacją w taki sposób, by wizyta dla waszego pupila była jak najmniejszym stresem. Nie może dochodzić do sytuacji, w których ktoś pogłębia lęki waszego psa lub postępując nieumiejętnie podkręca jego agresywne nastawienie. Tutaj nie ma miejsca na krzyczenie, zastraszanie czy jakiekolwiek formy znęcania się nad zwierzęciem. 

Porządek i higiena to podstawa

Nikt nie chce, by jego pies po wizycie u fryzjera złapał jakieś choróbsko lub przyprowadził niechcianych gości buszujących w sierści. Oddając psa do profesjonalnego salonu masz prawo oczekiwać, że twój zwierzak zostanie poddany zabiegom w najwyższym standardzie sanitarnym. Odpowiednia dezynfekcja narzędzi i stołów pomiędzy zabiegami, czyste ręczniki czy regularne ozonowanie pomieszczeń są już dzisiaj swego rodzaju standardem, którego należy oczekiwać od groomerów.

Radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych

Znacie to powiedzenie, że nie myli się tylko ten co nic nie robi? Może się zdarzyć, że podczas zabiegów pielęgnacyjnych dojdzie do skaleczenia psa. Pies to w końcu nie człowiek, nie siedzi grzecznie w miejscu i nie czeka na koniec pielęgnacji. Kręci się, czasem próbuje uciekać albo ugryźć, jeśli dodamy do tego obecność bardzo ostrych nożyczek to o wpadkę nietrudno. W sytuacji skaleczenia w salonie groomerskim pracownicy powinni oczywiście umieć sobie poradzić. Odkażenie ranki i założenie opatrunku to podstawa. W takiej sytuacji groomer zawsze powinien was uczciwie poinformować co się wydarzyło i jakie działania zostały podjęte. Nie ma tu miejsca na zatajanie prawdy czy bagatelizowanie. A co jeśli w wyniku działań doszło do poważnego wypadku? Każdy profesjonalny salon powinien być ubezpieczony i w takiej sytuacji koszty ewentualnego leczenia czy rehabilitacji zostaną zrefundowane przez ubezpieczyciela. Chcesz mieć pewność, że twój pupil trafił w dobre ręce? Nie bój się zapytać o polisę ubezpieczeniową! To od razu pokazuje czy po drugiej stronie recepcji stoi ktoś odpowiedzialny.